Gree Wall-Mounted Split AC inverter. Engineered for efficient cooling and dependable operation in Saudi conditions. Supply across Saudi Arabia. Install & commissioning in Makkah, Jeddah & Taif.
Gree — Wall-Mounted Split AC
Gree Wall-Mounted Split AC. Reliable performance and low‑noise operation. Supply across Saudi Arabia. Install & commissioning in Makkah, Jeddah & Taif.
Key Features
- Energy‑efficient cooling and stable performance
- Low‑noise operation for indoor comfort
- Durable build and service‑friendly access
- Professional installation & commissioning available
Capacity & Power
Technical Specifications
| Brand Name | Gree |
|---|---|
| Model | V2`matic-N24H3 |
| Dimensions | 25.3 x 135 x 32.6 cm |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Compressor | Inverter |
| Refrigerant | R410 |
| Annual Energy Consumption | 3700 Kilowatt Hours Per Year |
| Noise | 38 dB |
| Part Number | V2`matic-N24H3 |
| Special Features | Auto-Clean, 3D Air-Flow, Auto-Restart, Cold-Plasma, I-feel |
| Color | White |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 3700 kilowatt_hours |
| Included Components | Air Conditioner |
| Batteries Required? | No |
| Item Weight | 64 kg |














